Leczenie boreliozy

Boreliozę można z powodzeniem nazwać epidemią XXI wieku. Dolegliwości z nią związane są na tyle zbieżne z objawami innych chorób, że tradycyjna medycyna okazuje się wobec nich bezradna. Choć na chorobę Lyme, zwaną potocznie boreliozą choruje coraz więcej osób, rzadko udaje się ją zdiagnozować we wczesnym stadium rozwoju. Czym jest borelioza? Jakie są jej objawy? Czy ugryzienie kleszcza zawsze wywołuje boreliozę? Jak ją leczyć?

Czym jest borelioza?

Choroba Lyme, nazywana inaczej krętkowicą kleszczową – bardziej znana jako borelioza – po raz pierwszy została opisana w drugiej połowie lat 80-tych. Naukowcy sądzą, że wywołują ją bakterie Borella burgdorferi. Bakterie te występują w postaci krętka lub cysty. Bakterie w postaci ruchliwego krętka można wyeliminować stosując antybiotykoterapię. Cysta jest formą przetrwalnikową tej samej bakterii, lecz niestety w tej postaci jest ona odporna na antybiotyki.

 

Jakie są objawy boreliozy?

Borelioza jest niezwykle zdradliwą i niebezpieczna chorobą, ponieważ jej symptomy łatwo pomylić z objawami innych schorzeń. Niektóre postacie boreliozy wywołują symptomy w układzie ruchowym, zwłaszcza w okolicy stawowej, inne objawiają się w postaci zmian skórnych lub neurologicznych. Z przykrością należy stwierdzić, że medycyna tradycyjna, opierająca się na leczeniu objawowym najczęściej nie jest w stanie wyleczyć boreliozy, ponieważ nie potrafi ich prawidłowo przypisać chorobie Lyme. Tymczasem chorzy leczeni na depresję, charakteryzującą się huśtawką nastrojów, nadmierną drażliwością czy zaburzeniami koncentracji, w rzeczywistości mogą cierpieć na boreliozę. Krętkowica kleszczowa w postaci neurologicznej, tzw. Neuroborelioza może wywoływać zmiany neurologiczne w postaci problemów z zamykaniem oczu, opadającym kącikiem ust, może być przyczyną problemów z prawidłowym widzeniem, czy słyszeniem lub wywoływać światłowstręt. W zaawansowanej postaci neuroborelioza może wywoływać psychozę lub padaczkę.

Jak zdiagnozować boreliozę?

Tak na prawdę diagnostykę w kierunku boreliozy powinno się wykonać po każdym ukąszeniu przez kleszcza. Jednak w praktyce jest to niewykonalne. Badanie na boreliozę na pewno powinny przeprowadzić wiec osoby, u których pojawił się charakterystyczny rumień. Zawsze jednak warto spytać lekarza, czy rumień w miejscu ugryzienia kleszcza to zwykła reakcja alergiczna na kontakt z owadem czy tak charakterystyczny rumień wędrujący, który jest oznaką rozwijającej się w organizmie chorego boreliozy. Tylko szybka reakcja i wczesne wykrycie choroby daje nam szanse na całkowite wyleczenie. Niebezpieczeństwo rozwoju boreliozy w ciągu pierwszych 48 godzin jest niskie, jednak wzrasta z każdą kolejną godziną opływającą od ugryzienia.

Borelioza – sposoby leczenia?

Najczęściej w przypadku boreliozy stosuje się leczenie przy pomocy antybiotyków. Jednak o ile krętki boreliozy udaje się wyeliminować przy pomocy antybiotyków, cysty są atybiotykooporne. Natomiast tlenoterapia działa zarówno na krętki jak i cysty bakterii Borella burgdorferi. Leczenie przy pomocy tlenu jest skuteczne zarówno przy wspomaganiu antybiotykoterapii, jak i jako samodzielna forma leczenia.

Czy istnieją dowody naukowe potwierdzające skuteczne działanie tlenoterapii w leczeniu boreliozy?

W 1998 r. opublikował je zespół doktora W. Fife’a. Wynika z nich, że w przypadku 90 % osób, badanych przez naukowców cierpiących na boreliozę, tlenoterapia hiperbaryczna okazała się skuteczną formą leczenia. Pozytywne efekty tlenoterapii zaobserwowano również u tych chorych na boreliozę, których nie udawało się wcześniej wyleczyć antybiotykami. Zdaniem doktora Fife’a, tlen może zakłócać metabolizm bakterii powodując ich obumieranie. Tlenoterapia hiperbaryczna zalecana jest przez specjalistów również dlatego, że w przeciwieństwie do leczenia antybiotykami, nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych. Lecznicze działanie tlenu w komorze hiperbarycznej przynosi pacjentom dodatkowe korzyści w postaci dotlenienia wszystkich komórek ciała, dotlenienie mózgu itd.

Tlenoterapia hiperbaryczna – jak to działa?

Skoro wiemy, że bakterie Borrelia burgdorferi potrzebują do przeżycia stosunkowo niskiego stężenia tlenu, wystarczy zastosować wysokie ciśnienie, którego nie są w stanie przeżyć. Takie ciśnienie panuje w tlenowych komorach hiperbarycznych, którymi dysponujemy w gabinet Holmedica WarszawaNasze urządzenia są w stanie wytworzyć ciśnienie od 1,5 do 3 atmosfer, które jest bezpieczne dla ludzi a zabójcze dla krętków i cyst boreliozy.

W dodatku tlenoterapia w komorze hiperbarycznej redukuje stany zapalne, łagodzi a w pewnych przypadkach całkowicie eliminuje objawy nawet przewlekłych infekcji. Wszystko dzięki temu, że tlen jest silnym środkiem bakteriobójczym w ogóle a dla Borrelia burgdorferi szczególnie, ponieważ one obumierają w zetknięciu z dużą ilością tlenu.

W trakcie terapii tlenem hiperbarycznym u niektórych osób chorujących na boreliozę, przejściowo mogą wystąpić dreszcze, ból głowy, zaczerwienienie a nawet gorączka. Wszystkie te objawy nazywane reakcją Herxheimera są normalną i przejściową reakcją organizmu na endotoksyny uwalniane w miarę umierania bakterii i dowodzi skuteczności działania hiperbarii tlenowej. Tego rodzaju reakcje zazwyczaj ustępują po kilku lub kilkudziesięciu godzinach.

Opinie pacjentów

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Adam Sendler
Designer
Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Mila Kunis
Manager
Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Mike Stuart
Support